İŞ ORTAKLARIMIZ

İNŞAAT İŞ ORTAĞIMIZ

Özaltın Cengiz Adi Ortaklığı

Kalehan Enerji’nin inşaat işleri Özaltın Cengiz Adi Ortaklığı tarafından yapılmıştır. Adi ortaklığı iki Şirket oluşturmaktadır: Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi ve Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. Şirketlerin pay oranları 50-50%’dir.

 

Özaltın Cengiz Adi Ortaklığı, ilk olarak Elazığ İl sınırları içerisinde Kalehan Beyhan Enerji Üretim A.Ş.’ye ait Beyhan 1 Barajı ve HES inşaatını Mayıs 2015’de tamamlamıştır. Bunu takiben söz konusu ortaklık, Bingöl İl sınırları içerisinde Kalehan Kale Enerji Üretim A.Ş.’ye ait Yukarı Kaleköy Barajı ve HES inşaatını Şubat 2018’de ve son olarak Bingöl İl sınırları içerisinde Kalehan Genç Enerji Üretim A.Ş.’ye ait Aşağı Kaleköy Barajı ve HES inşaatını Aralık 2019’da tamamlamıştır.

TEKNOLOJİ İŞ ORTAKLARIMIZ

Kalehan Enerji Projeleri için ana ekipman tedarikçileri aşağıda listelenmiştir. Bu şirketler Kalehan Enerji Projelerinde Beyhan-1 Barajı ve HES, Yukarı Kaleköy Barajı ve HES ve Aşağı Kaleköy Barajı ve HES için atanmış tedarikçilerdir. Tüm şirketler sektörlerinde bilinen uluslararası firmalardır ve ekipmanlarında yüksek teknoloji kullanmaktadırlar.

Andritz Hydro

Andritz Hydro hidroelektrik santraller için (“sudan elektrik kablosuna”) elektromekanik sistem ve hizmetler sağlayan küresel bir firmadır ve hidrolik enerji üretiminde dünya pazarındaki liderlerden biridir.

GE Renewable

GE Renewable Energy 10 milyar dolarlık kuruluş sermayesi ile yenilenebilir enerji endüstrisinde en geniş ürün ve hizmet portföylerine sahip yenilikçi firmalardan biridir. 55’ten fazla ülkede 22.000’den fazla çalışanı ile GE Renewable Energy, dünyanın ilk dijital endüstri şirketinin kaynakları ile desteklenmektedir.

Voith

Voith, küresel bir teknoloji grubudur. Enerji, petrol ve doğalgaz, kâğıt, ham madde, taşıma ve otomotiv sektörlerinde; tesisleri, ürünleri, hizmetleri ve dijital uygulamaları barındıran zengin portföyü dünyanın tüm bölgelerindeki beş ana pazara hizmet etmektedir.
Dünya çapında hidroelektrik santraller tarafından üretilen bütün elektriğin dörtte biri, Voith’in teknolojileri ve hizmetlerinden yararlanılarak üretilmektedir. Bütün dünyadaki elektrik santrallerinde, Voith’in ürünleri ve hizmetleri dünyanın enerji üretimini sürekli kılar.

TASARIM İŞ ORTAKLARIMIZ

Kalehan Enerji Projelerinin ana tasarım ve danışman firmaları Afry ve Temelsu’dur. Her iki firma da Kalehan Enerji Projelerinden Beyhan-1 Barajı ve HES, Yukarı Kaleköy Barajı ve HES ve Aşağı Kaleköy Barajı ve HES için proje müellifidir.

Temelsu

Temelsu Uluslararası Mühendislik Hizmetleri A.Ş. kurulduğu 1969 yılından beri istikşaf etüdü aşamasından uygulama projesi ve inşaat kontrollüğü aşamalarına kadar ulusal ve uluslararası alanda çok disiplinli mühendislik hizmetleri veren tanınmış bir Türk müşavir mühendislik firmasıdır. Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Suudi Kalkınma Fonu, Kuveyt Fonu ve FIDIC dahil birçok uluslararası kuruluşa kayıtlıdır. Türkiye’deki müşavir mühendislik faaliyetlerinin yanı sıra Temelsu, aralarında Suudi Arabistan, Ürdün, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın bulunduğu ülkelerde uluslararası finans kuruluşlarınca finansmanı sağlanan birçok projeyi halen yürütmektedir.

Afry

Afry uluslararası bir danışmanlık ve mühendislik firmasıdır. Afry, proje yaşam döngüsü boyunca dünyadaki en zorlu endüstrilerin karşılaştığı karmaşık sorunları çözerek hizmet sunmaktadır. Afry, güçlü proje uygulama kabiliyeti ve uzmanlığı ile desteklenen yönetim danışmanlığı ve mühendislik hizmetleri sunmaktadır.